Раменната става е най-подвижната става в човешкото тяло и осигурява впечатляващ обем движения на горните ни крайници. За това тя е по-малко стабилна от другите и много лесно се изкълчва и луксира. Половината луксации от всички случващи се в човешкото тяло се падат точно на рамото.
Какво представлява луксацията на раменната става
Ставната ямка на лопатката, е доста плитка и малка спрямо главата на раменната кост. Донякъде това се компенсира от фиброзния хрущялен пръстен по ръба на ямката, наречен гленоидален лабрум, който засилва нейната дълбочина. Ставните връзки и сухожилията са по-слаби и гъвкави. Предната и долната част на ставната капсула са по-слабо защитени и не добре стабилизирани от мускули.
Тези характеристики на устройството на ставата са предпоставка за сравнително лесно излизане на главата от ямката, при което най-често се разкъсва самата ставна капсула и се увреждат прилежащи тъкани, кръвоносни съдове и нерви. Понякога се стига и до счупване на костта.
Теоретически луксация на раменната става може да се случив четири посоки – напред, назад, надолу и нагоре, но практически почти винаги главата на костта се отмества напред, към гръдните мускули.
Причини за изкълчване на раменната става
Като правило луксацията на рамото се случва изключително при травми – особено когато става дума за първо изкълчване. Тяе характерна за млади мъже, около 20-30 годишни, активно занимаващи се със спорт.
В по-зряла възраст луксация на раменната става най-често се причинява от падане с изправена в лакътя ръка.
При така наречената раменна нестабилност те са чести и ги причиняват дори много леки движения.
Симптоми при изкълчено рамо
Изкълчването едва ли може да се сбърка с друго неблагополучие на раменната става. То настъпва внезапно, след явна травма и е придружено от силна болка. Движението е невъзможно поради болката. Пострадалият инстинктивно придържа наранения крайник към тялото.
Независимо от посоката на изкълчване, рамото видимо променя формата си. Главата на ставата се опипва като издутина. Мускулите са свити и спастично променени. Появява се оток и хематом – според вътрешните увреждания. Ако има засегнати нерви, крайникът може да е безчувствен и скован. Макар и рядко, костта може да пробие кожата, предизвиквайки открита рана.
Лечение при луксация
Веднага потърсете лекарска помощ. Докато стигнете до лекар обездвижете рамото с превръзка. Можете да пъхнете възглавница под мишницата. Вземете обезболяващи.
Връщането на ставата обратно на мястото й се нарича „репозиция” и е силно болезнено. Обикновено се извършва под упойка. Ако няма сериозни вътрешни увреждания, се осъществява закрито, без оперативна намеса.
В медицински център „Д-р Хайвазов” специалистите ни задължително ще направят контролна рентгенография, за да се убедят в резултатната намеса. Може да се наложи артроскопско оглеждане на ставата и възстановяване на увредени връзки или дори открита хирургическа операция – зависи от цялостната увреда при луксацията.
Наложително е обездвижване на крайника за 20 – 25 дни.
След преминаване на периода на обездвижване, е много важна рехабилитационната програма, която трябва да възстанови отслабените раменни мускули и с времето да заздрави ставата и да върне пълната й функционалност.