Публикувано на 01 Февруари 2018
Заболяването на междупрешленния диск (дископатия), е състояние, засягащо ставно-мускулния апарат на гръбначния стълб. С физиологичното остаряване на организма, поради естествената дехидратация на междупрешленния диск и намаляване на неговата еластичност, при различни механични въздействия, интегритета на външния фиброзен пръстен (annulus fibrosus) на междупрешления диск може да бъде нарушен и неговата централна част (nucleus pulposus) да навлезе в рамките на фиброзния пръстен и да го деформира. В крайните случаи фиброзния пръстен е напълно разкъсан и вътрешното пулпозно ядро се херниира в гръбначно-мозъчния канал. Във всички тези случаи се създават условия, за притискане в различна степен на структурите в костния канал - нервни коренчета и кръвоносни съдове.
Дисковата болест е едно от най-честите заболявания и увеличената честотата на случаите в наше време, може да се обясни с обездвижване, наднормено тегло, заседнал начин на живот, продължителна работа в не-ергономична поза, вдигане на тежести, травматизъм, чести микротравми на гръбначния стълб или голямо физическо натоварване и др.
Структурните промени в междупрешленния диск променят биомеханиката на целия гръбнак като отделите с най-голяма подвижност и подложени на най-голямо натоварване - шийния и лумбания, са предразположени за развитие на дискова болест.
Заболяването засяга активната млада възраст между 30 – 50 години.
Основните симптоми на дисковата херния са болката и сковаността в мускулите на гръбнака, а при засягане и на нервните структури, се появява чувство на изтръпване и слабост в крайниците, и тазово-резервоарни смущения.
Симптоми, наподобяващи тези при дискова болест, могат да се наблюдават и при заболявания на гръбначния стълб с друга етиология. Затова, поставянето на точна диагноза е необходимо предварително условие за изграждане на комплексния терапевтичен план и поведение - неинвазивен метод (медикаменти, физиотерапия и кинезитерапия) или оперативен метод (мини-инвазивни техники, хирургическа интервенция).
В Медицински център “Д-р Хайвазов” стартира програма за лечение на това социално-значимо заболяване с един от най-новите и с доказани терапевтични резултати неинвазивни методи - електрофореза с карипаин. Карипаинът подобрява регенерацията на меките тъкани и междупрешленния диск, оказва благоприятно въздействие на ставите на гръбначния стълб - ставния хрущял и синовиалната течност, а с това и подвижността, и функционалното състояние на целия гръбнак. Благодарение на активните съставки: папаин, глюкозамин, хондроитин сулфат, хиалуронова киселина, босвелиева киселина и др., се намалява асептичния възпалителен процес.
Проникаването на тези съставки в тъканите става чрез метода електрофореза, познат още от XIX век, и който е един от най-ефективните методи за физиотерапия.
Какви са предимствата на електрофорезата с карипаин?
Наблюденията показват, че при 10 000 пациента лекувани чрез електрофореза с карипаин, в 82% от случаите на дискова херния, оплакванията от болка и мускулна скованост намаляват, а невроизобразяващите изследвания (ядрено-магнитен резонанс), демонстрират ретракция на херниралия диск и намаляване на дисковата протрузия.
Методът е подходящ и при вече оперирани от дискова херния пациенти, с цел превенция и подобряване функионалното състояние на съседните на оперираните нива.
Какъв е механизмът на въздействие?
Въведен правилно и в нужната концентрация, карипаинът води до:
Какви са предимствата му пред другите физиотерапевтични методи?
Какви са показанията за прилагане на електрофореза с карипаин?
Метод на прилагане.
Чрез физиотерапия – елктрофореза.
Курсът на лечение е 20 броя процедури, всяка с продължителност от 10 до 20 мин.
Преопръчва се втори курс на лечение след около 6 месеца.
Болката и отока, придружени с ограничена подвижност, поради различни травматични или дегенеративни заболявания на мускулно-скелетния апарат, са често срещани състояния сред пациентите. Таргетираната радиочестотна терапия, позната още и като TR-Therapy, е нов, изключително ефективен физиотерапевтичен… Прочети повече
Екстракорпоралната ударно-вълнова терапия, позната още като Shockwave, е неинвазивен метод за облекчаване на болката в мускулите и ставите, и връщане на подвижността. За пръв път ударно-вълновата терапия е приложена през 1980 г. за литотрипсия /разбиване/ на камъни в бъбреците. В началото на 90-те години,… Прочети повече
Дисковата херния е увреждане на междупрешленните дискове. Те са съставени от 3 основни структури: пулпозно ядро /нуклеус/, фиброзен пръстен /анулус/ и две вертебрални крайни плочки /хрущялни пластини/. Междупрешленните дискове изпълняват две основни функции: 1) Обезпечават подвижността между телата… Прочети повече
Идиопатична сколиоза (scoliosis idiopathica) 1. Какво е идиопатична сколиоза (scoliosis idiopathica)? Идиопатичната сколиоза (scoliosis idiopathica) представлява изкривяване на гръбначния стълб, причината за което е неизвестна. Особеното при идиопатичната сколиоза е, че състоянието на деформация в гръбначния… Прочети повече
Физиотерапевтичните процедури се прилагат с цел възстановяване и поддържане на здравословното състояние на пациентите, увеличаване на тяхната физическата годност и профилактика на заболяванията, и усложненията им. За целта физиотерапията използва три средства за лечение: лечебната физкултура, мануалната… Прочети повече